
Съвети за шофиране през есента
Есента е сезон, в който са характерни температурни колебания, дъжд, мъгла и дори сняг. Нощите са по-дълги, което е предпоставка за инциденти. Подбрали сме някой важни неща, на които да обърнете внимание и съвети как да се подготвите за есента.
Светлини
Предни, задни, аварийни светлини и фарове за мъгла
Освен, че е опасно за вас и за останалите участници в движението, липсата на изправни светлини може да Ви донесе глоба. Погрижете се всички светлини на автомобила работят нормално.
Подгряване на задното стъкло
Проверете дали подгряването на задното стъкло е изправно. Защото би била доста неприятна изненада, ако установите, че не работи точно, когато Ви е най-необходимо.
Гуми
Когато температурите паднат до 5º-7º е нужно да се погрижите за смяна на вашите летни гуми със зимни. Опасно е да се кара с летни гуми през зимата, защото те нямат добро сцепление с настилката.
Имайте предвид, че когато гумите са по-стари от 4 години, те също трябва да се подменят с нови, защото губят своята ефективност.
Друго важно нещо свързано с гумите е тяхното налягане. Винаги го проверявайте, когато тръгвате на дълъг път. Сезонните или височинни промени повишават или намаляват налягането (на всеки 10°С промяна в температурата налягането се променя с около 0,07 атм).
Информация за правилното налягане на гумите може да бъде намерена в упътването към автомобила или върху етикета, залепен върху вратата, колоната, жабката или капака на резервоара.
Не забравяйте да проверите резервната гума в случай на смяна!
Чистачки
Уверете се, че чистачките Ви почистват добре и не замазват предното/задното стъкло. Ако това се случи, значи е време да ги подмените с нови. За да се запазят по-дълго е добре регулярно да ги почиствате с мек памучен, напоен в алкохол парцал.
Проверка и смяна на масло
Автомобилите разполагат с индикатор за нивото на маслото, но е добре и регулярно да се проверява. Проверката се прави при изстинал двигател и паркиране на автомобила на равна повърхност. Необходимо е да се забърше измервателната пръчка и отново да се постави. Това се прави с цел точност при установяване на нивото на маслото. Ако то е под минимума трябва да се долее до нужните нива. Смяната на маслото се извършва през определени периоди или изминати километри. Затова е необходимо стриктно да следите графика за неговата смяна. За по-дълъг живот на маслото и запазване на неговите качества Ви съветваме да избягвате агресивното шофиране и честите пътувания на къси разстояния.
Проверка под капака
Проверката на състоянието на автомобила под капака би могла да Ви помогне да установите видимите неизправности като: течове, пукнатини, клеми, ремък и др. В случай, че не забелязвате проблем, но действително има такъв, Ви съветваме да се обърнете съм механик.
Акумулатор
Студеното време е предпоставка двигателя трудно да запали. Затова е добре да подсигурите вашия акумулатор, погрижете се той да бъде зареден, когато температурите паднат. Уверете се, че знаете как се сваля/ поставя акумулатора. Имайте предвид, че животът на един акумулатор е около 5 години. Бъдете подготвени да го замените, когато моментът настъпи. Ето някой съвети как да запазите живота на акумулатора по-дълго:
- Избягвайте да оставяте включени светлините, радиото или парното, когато автомобила не е запален, защото тогава консумацията на ток е значително по-голяма.
Антифриз
Антифризът е течност, поддържаща постоянна температурата на двигателя в границите между 90º и 92º. Това е изискване за нормалното му функциониране. Въпреки, че може да се добави вода вместо антифриз, това не се препоръчва по 2 причини.
- Съвременните автомобили не се произвеждат само от желязо и стомана, а и от друг вид сплави. Именно тези други сплави биха могли да се повредят от водата. Защото за разлика от антифриза, водата няма антикорозионни вещества, който да предпазват.
- Втората причина да се използва антифриз наличието на химикал в него, който не му позволява да замръзва при ниски температури.
За да се налее/долее антифриз е необходимо двигателя да е студен. Проверете дали няма наличие на ръжда и дали цвета на течността е нормална (зелена, розова или жълта). Специалистите препоръчват да се сменя на всеки 2 години.
